Второй выпуск слушателей программы MBA in Healthcare Management

🇷🇺 25 июня 2021 года состоялась защита выпускных работ слушателей программы MBA in Healthcare Management.

Это уже второй выпуск программы, реализуемой Медицинским институтом РУДН совместно с Asia-Pacific Institute of Management.

Выпускники отлично защитили свои научные проекты, тематика которых связана с особенностями управления медицинским персоналом, глобальными перспективами развития медицинской индустрии посредством медицинского туризма, информационными технологиями в медицине и ключевым изменениям структур современной системы управления здравоохранением.

Защита проектов проходила онлайн, комиссия состояла из экспертов в области управления здравоохранением и профессорами РУДН, а также представителя Asia-Pacific Institute of Management.

Поздравляем выпускников и желаем дальнейших профессиональных успехов!

🇬🇧 On June 25, 2021, the defense of graduation thesis of students of the MBA in Healthcare Management program took place.

This is the second graduation of the program implemented by the RUDN Medical Institute together with the Asia-Pacific Institute of Management.

Graduates perfectly defended their scientific projects,  related to the peculiarities of medical personnel management, global prospects for the development of the medical industry through medical tourism, information technologies in medicine, and key changes in the structures of the modern healthcare management system.

The projects were defended online, the commission consisted of experts in the field of healthcare management and RUDN University professors, as well as a representative of the Asia-Pacific Institute of Management.

We congratulate to the graduates and wishing the best professional success!